עמותת דלפיס

למען היונקים הימיים

ניסיון של כשלושה עשורים במחקר וחינוך לשמירה על היונקים הימיים הביא את החוקרים המובילים בתחום בארץ, יחד עם מתנדבים, להקמת העמותה, כשלנגד עיניהם החזון: קיום אוכלוסיות יונקים ימיים יציבות בישראל והכרה בסביבת מחייתן כמשאב לאומי חיוני

לא רבים יודעים, אבל מול חופי אשדוד היפים שוכנת דרך קבע אוכלוסייה מרשימה של דולפין מהמין דולפין מצוי.

בים התיכון אוכלוסייתו של הדולפין המצוי הצטמצמה בשנים האחרונות, בין השאר עקב דיג־יתר ולכידה בלתי מכוונת בציוד דיג. החל מ־2007 עשרות דולפינים ממין זה, המוגדר כיום בסכנת הכחדה בים התיכון, נצפים בקביעות מגבול עזה ועד יפו.

זו גם הסיבה לכך שבשנת 2018 יזמו מייסדי עמותת דלפיס את משחה הדולפין באשדוד – במטרה לקדם את הקמתן של שמורות ימיות בישראל, שיהוו סביבה בטוחה ומוגנת ליונקים הימיים.

נתונים מהעולם מראים את השפעתן החיובית שמורות אלו על המערכת האקולוגית, המגוון הביולוגי, עושרו ויציבותו וכן על הסביבה הגובלת להן.

דלפיס ממשיכה בימים אלה לפעול למענם ולקדם את חתימת ישראל על אמנת ACCOBAMS לשמירה על לווייתנאים בים התיכון ובים השחור. למרבה הצער, ישראל היא מהמדינות הבודדות באגן הים התיכון שאינן חתומות כיום על אמנה זו, ומלבד החוק המכריז עליהם כעל מינים מוגנים, אין היום שום חקיקה או פעולה רשמית הדואגות לשמירה על היונקים הימיים בישראל.

קרדיט צילום: ד"ר אביעד שיינין, דלפיס. התמונות צולמו בשנה האחרונה מול חופי אשדוד